AWM5000 series
up to 20 SLPM, compensated and reinforcedHoneywell's AWM5000 series are microbridge flowmeters that feature a venturi flow housing.
Features:
- Also detects low flows
- Fast response time
- Low power consumption
- Laser-trimmed
| Through flow: | 0 to 5,0 SLPM |
| 0 to 10,0 SLPM | |
| 0 to 15,0 SLPM | |
| 0 to 20,0 SLPM | |
| Technology: | silicon chip |
| Response time: | 1 ms |
| Signal processing: | amplified |
| Output: | analogue |
| Power consumption: | max. 100mW |
| Connection type: | 1/4" 18 NPT |
| Medium capacity: | only dry gases |
| Operating temp. compensated: | 0 to +50°C |
| Operating temperature: | -20 to +70°C |
For further technical information, please refer to the data sheets.
Hersteller: Honeywell
Documents
