HAF series
up tp 300 SLPM, compensated and reinforcedHoneywell's HAF series offers a digital interface for reading airflow over the specified full range flow and compensated operating temperature.
Features:
- Amplified, calibrated and temperature compensated
- Suitable for air and other non-corrosive gases
- Application specific integrated circuit (ASIC)
- RoHS and WEEE compliant
| Through flow: | 10 SLPM to 300 SLPM |
| Technology: | silicon chip |
| Response time: | 1 ms |
| Output signal: | digital |
| Accuracy 0 to 14.3%FS: | 0.5% FS |
| Accuracy 14.3 to 100%FS: | 3.5% read |
| Enclosure material: | thermoplastic polymer |
| Electrical connection: | 6-pole SIP connector |
| Pneumatic connection: | distributor, Ø 22mm conical |
| or internal thread G3/8" | |
| Voltage: | 3 to 10V DC |
| Current: | max. 20mA |
| Power: | max. 60mW bei 3V DC |
| max. 200mW bei 10V DC | |
| Operating temp. compensated: | 0 to +50°C |
| Operating temperature: | -20 biis +50°C |
For further technical information, please refer to the data sheets.
Manufacturer: Honeywell
Documents
