FP1 series
LED Flex-Print RGB, FP1-F02D-500, 24V, 14.4W/mTechnical data:
| Voltage: | 24V |
| Current: | 3 x 1A |
| Power: | 14.4W/m (3 x 4.8W/m) |
| Number of LEDs: | 300 pcs |
| Length: | 5m |
| Operating temperature: | -15 to +40°C |
| Storage temperature: | -25 to +60°C |
| Beam angle: | 120° |
Please note that our flexible light strips are supplied without a power supply as standard. This must be ordered separately and is shown in the accessories table below.
Documents




