1865 series
0 to 5, 10, 15, 25 or 30 psiHoneywell's 1865 Series has a high performance transducer designed for specific requirements in medical and OEM applications.
Features:
- Silicon pressure/force interface membrane
- Force measurement for infusion pumps
- Pressure measurement for liquids
- Medical quality materials
- Electrical 8-pin DIP connection
- Laser-trimmed
- Voltage or constant current excitation
| Force range: | 0 to 5, 10, 15, 25 or 30 psi |
| Signal processing: | unamplified |
| Technology: | Silicon chip (piezoresistive) |
| Stromerregung: | typ. 100mV |
| Spannungserregung: | typ. 40mV |
| Overload or overpressure: | max. 60 psi (depending on the area) |
| Operating temp. compensated: | -1 to +54°C |
| Operating temperature: | -28 to +54°C |
For further technical information, please refer to the data sheets.
Manufacturer: Honeywell
Documents
