TKH series
Silicone mousePrime mouse
The PrimeMouse offers ergonomic functionality with two mouse buttons and 3 scroll buttons. Thanks to its symmetrical housing shape, it is ideal for right and left-handed users. The PrimeMouse also has a completely waterproof and dustproof silicone housing.
Features:
- water- and dustproof IP68 silicone mouse
- easy to clean and disinfect
- optical sensor with 1000 dpi resolution
- silicone cap to protect the USB plug from splashing water during cleaning
- EMC certification in accordance with medical standard EN 60601-1-2 Edition 4
| Design: | desktop |
| Mouse buttons: | 5 |
| Actuating force: | 1.5N |
| USB-Type: | USB-A, 2.0 |
| Cable length: | 1800mm |
| Cable colour: | white |
| Enclosure material: | plastic |
| Enclosure base material: | plastic |
| Mouse colour: | white |
| Dimensions: | 112 x 71 x 34mm |
| Weight: | 165g |
| IP-class: | IP68 |
| Storage temperature: | -10 to +60°C |
| Operating temperature: | 0 to +55°C |
| CE compliant |
Manufacturer: Gett
Documents
