0805F1 Series
M8 one-sided, snap lock, IP65Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M8, angled, A-coded, female |
| Cable end 2: | open end |
| Cable material: | PVC |
| Cable colour: | black |
| IP protection class: | IP65 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A |
| Rated voltage: | 50V AC or 60V DC |
| Rated impulse voltage: | 1.5kV |
| Insertion / extraction force: | max. 23 N |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
Other lengths, different numbers of poles, as well as different cable end options (stripped and stripped to specification, tinned, etc.) are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
