0810-0800 Series
M8 both sides, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M8, straight, A-coded, male |
| Cable end 2: | M8, straight, A-coded, female |
| Cable material: | PUR |
| Cable colour: | black |
| IP class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A (3- to 4-pole) |
| 1.5A (6- to 8-pole) | |
| Rated voltage: | 48V AC / 60V DC (3- to 4-pole) |
| 32V AC/DC (6- to 8-pole) | |
| Rated impulse voltage: | 1.5kV (3- to 4-pole) |
| 0.8kV (6- to 8-pole) | |
| Insertion / extraction force: | max. 23 N |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
