0831 Series
M8, back side M8, A-coded, IP67Features:
| Connection type: | M8, A-coded, male |
| Mounting: | screw closure M8 (backside) |
| Connection: | with strands |
| IP class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | PA |
| Contact pins: | CuZn, nickel and gold plated |
| Enclosure & nut: | CuZn, nickel plated |
| Gasket: | FKM |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 30V |
| Rated impulse voltage: | 800V |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Insertion & extraction force: | max. 23 N |
Manufacturer: Lutronic
Documents
