1210-1200 Series
M12 both sides, ethernet cable, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M12, straight, D-coded, male |
| Cable end 2: | M12, straight, D-coded, female |
| Cable material: | PUR |
| Cable colour: | green |
| IP class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 5mOhm |
| Rated current: | 4A |
| Rated voltage: | 60V DC |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Insertion/Extraction force: | max. 23 N |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
