1210 Series
M12 one-sided, shielded, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M12, straight, A-coded, male |
| Cable end 2: | open end |
| Cable material: | PVC or PUR |
| Cable colour: | black |
| IP class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A (3- to 5-pole) |
| 2A (6- to 8-pole) | |
| 1.5A (9- to 12-pole) | |
| Rated voltage: | 250V AC/DC (3- to 5-pole) |
| 63V AC/DC (5-pole) | |
| 32V AC/DC (6- to 12-pole) | |
| Rated impulse voltage: | 2500V (3- to 4-pole) |
| 1500V (5-pole) | |
| 800V (6- to 12-pole) | |
| Insertion/Extraction force: | max. 23 N (2- to 5-pole) |
| max. 30 N (6- to 12-pole) | |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
