1220 L Series
M12, front side M16, L-coded, IP67Features:
| Connection type: | M12, L-coded, female |
| Mounting: | screw closure M16 (frontside) |
| Connection: | with strands |
| IP class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | PA |
| Contact socket: | Cu alloy, pre-nickel and gold-plated |
| Enclosure & nut: | CuZn, nickel plated |
| Gasket: | NBR |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | up to 10mOhm |
| Rated current: | 16A |
| Rated voltage: | 63V |
| Rated impulse voltage: | 1500V/min |
| Insertion/extraction force: | min. 30 N (2- to 4-pole) |
| min. 45 N (5-pole) | |
| Lifetime: | up to 100 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +90°C |
Manufacturer: Lutronic
Documents
