1230 Series
M12, front side flange, A-coded, IP67Features:
| Connection type: | M12, A-coded, male |
| Mounting: | screw closure M16 (frontside) |
| Connection: | with strands |
| IP class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | PA |
| Contact socket: | CuZn, nickel and gold plated |
| Enclosure: | Zn diecast, pre-copper and nickel-plated |
| Gasket: | FKM |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A (3- to 5-pole) |
| Rated voltage: | 250V AC/DC (3- to 4-pole) |
| 60V AC/DC (5-pole) | |
| Rated impulse voltage: | 2500V (3- to 4-pole) |
| 1500V (5-pole) | |
| Insertion force: | min. 10 N |
| Extraction force: | max. 15 N |
| Lifetime: | up to 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
Manufacturer: Lutronic
Documents
