5000 08L1 Series
8 x M8, cable connection, single signal, IP67Features:
| Versions: | passive M8 manifold |
| 8-fold with LEDs | |
| Connection: | cable made of PUR |
| Signal: | single |
| IP protection class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | PA, V-2 according to UL94 |
| Contact socket: | CuZn, nickel and gold plated |
| Thread: | CuZn, nickel plated |
| Enclosure: | PC and ABS |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 5mOhm |
| Rated current: | 8A |
| Rated current per slot: | 2A |
| Rated voltage: | 10 to 30V DC or 24V DC |
| Operating temperature: | -40 to +80°C |
Manufacturer: Lutronic
Documents
