5012 10L1 Series
10 x M8, central connection M12, single signal, IP67Features:
| Versions: | passive M8 manifold |
| 10-fold with LEDs | |
| Connection: | central connection M12 |
| Signal: | single |
| IP protection class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | PA, V-2 according to UL94 |
| Contact socket: | CuZn, nickel and gold plated |
| Thread: | CuZn, nickel plated |
| Enclosure: | PC and ABS |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 5mOhm |
| Rated current: | 4.5A |
| Rated current per slot: | 1.5A |
| Rated voltage: | 10 to 30V DC or 24V DC |
| Operating temperature: | -40 to +80°C |
Manufacturer: Lutronic
Documents
