7830 Series
7/8", front side PG13.5, A-coded, IP67Features:
| Connection type: | 7/8", A-coded, male |
| Mounting: | screw closure PG13.5 (fontseitig) |
| Connection: | with strands |
| IP class: | IP67 |
| Materials: | |
| Contact carrier: | TPU |
| Contact pins: | CuZn, nickel and gold plated |
| Enclosure & nut: | CuZn, nickel plated |
| Gasket: | FKM |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 5mOhm |
| Rated current: | (see data sheet) |
| Rated voltage: | 250V |
| Rated impulse voltage: | (see data sheet) |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
Manufacturer: Lutronic
Documents
