CKM2W series
Plastic mouse, wireless incl. charging stationCleankeys®
This Cleankeys® brand mouse has been specially developed for hygiene-sensitive areas of application. It is characterised by special features that are required in demanding areas. These include, for example, the IP68 certification of the mouse body. The mouse body can be cleaned with water and standard household cleaning agents. It can also be easily disinfected. Even immersion in liquids cannot harm this mouse.
Features:
- plastic enclosure
- ergonomic design
- scrolling function
- easy to clean and disinfect
- charging station with 3 USB ports
- 2.4 GHz radio technology with long range and AES128 encryption
- completely waterproof and dustproof; dishwasher-safe mouse (up to 60°C)
| Design: | desktop |
| Number of keys: | 2 |
| Actuating force: | 1N |
| USB-Type: | USB-A, 2.0 |
| Cable length: | 1870mm |
| Cable colour: | white |
| Enclosure material: | plastic |
| Enclosure base material: | plastic |
| Mouse colour: | white |
| Dimensions: | 117 x 59 x 36mm |
| Weight: | 80g |
| IP-class: | IP68 |
| Storage temperature: | -15 to +60°C |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| REACH, EMV and CE compliant |
Manufacturer: Gett
Documents
