TKH series
Plastic mouseCleankeys®
The EasyMouse is an ergonomic and reliable plastic mouse. It is characterised by its good functionality and is equipped with two mouse buttons and a scroll wheel. Due to its symmetrical housing shape, it is equally well suited for right- and left-handers. The EasyMouse is also completely waterproof and dustproof.
Features:
- ergonomic functionality with two mouse buttons and scroll wheel
- symmetrical housing shape - therefore suitable for right and left-handers
- fully water- and dustproof IP68 plastic mouse
- easy to clean and disinfect
- silicone cap to protect the USB plug from splashing water during cleaning
- EMC certification in accordance with medical standard EN 60601-1-2 Edition 4
- EMC certification in accordance with industry standard EN IEC 61000-6-4 and EN IEC 61000-6-2
| Design: | desktop |
| Number of keys: | 2 |
| Actuating force: | 1.5N |
| USB-Type: | USB-A, 2.0 |
| Cable length: | 1800mm |
| Cable colour: | white or black |
| Enclosure material: | plastic |
| Enclosure base material: | plastic |
| Mouse colour: | white or black |
| Dimensions: | 115 x 61 x 36mm |
| Weight: | 125g |
| IP-class: | IP68 |
| Storage temperature: | -10 to +60°C |
| Operating temperature: | 0 to +55°C |
| CE compliant |
Manufacturer: Gett
Documents
