Device plug with fuses
250V AC, 10A, Sheet C14Features:
- Nylon enclosure (UL94V-0)
- RoHS compliant
| Poles: | 3 |
| Voltage: | 250V AC |
| Current: | 10A |
| Contact material: | Brass nickel plated (pins) |
| Brass tin plated (tabs) | |
| Fuse: | single or twin |
| Fuse power loss: | 2.5W |
| Contact resistance: | max. 15mOhm (per Pin) |
| Insulation resistance: | min. 103MOhm |
| Operating temperature: | -40 to +70°C (cold condition) |
| Pin temperature: | max. +70°C (cold condition) |
| Connection: | 2.8mm solder lugs |
| 4.8mm Faston | |
| 6.3mm Faston | |
| Mounting dimensions: | 31.1 x 27.3mm |
| Snap fit (panel thickness): | 1, 1.5, 2 and 3mm |
The items below are supplied in black as standard. Other colours are available on request and can be found in the data sheet.
Manufacturer: Bulgin
Documents
