Device plugs / sockets
250V AC, 10A, Sheet C14, C16 and FFeatures:
- Nylon enclosure (UL94V-0)
- RoHS compliant
| Poles: | 3 |
| Voltage: | 250V AC |
| Current: | 10A |
| Contact material: | Brass nickel plated (C14 / C16) |
| Brass tin plated (F) | |
| Contact resistance: | <10mOhm |
| Insulation resistance: | min. 103MOhm |
| Operating temperature: | -40 to +70°C (cold condition) |
| Pin temperature: | max. +70°C (cold condition) |
| 120°C (warm condition) | |
| Connection: | 2.8mm solder lugs |
| 4.8mm Faston | |
| 6.3mm Faston | |
| Mounting dimensions: | 27.4 x 19.8mm (C14 / C16) |
| 32.26 x 24.77mm (F) |
The items below are supplied in black as standard. Other colours, mounting and connection options are available on request and can be found in the data sheet.
Manufacturer: Bulgin
Documents
