-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
E-Box M12
with emergency stop and PushbuttonOnly a selection of possible combinations are listed in the table. Others are available on request.
Dimensions:
| Measures: | 123.2 x 40mm, height depending on actuator |
| Mechanical construction: | |
| Fixation: | with clip in 40mm aluminum profile rail |
| Connection: | M12 |
| Electrical parameters: | |
| Operating voltage: | min. 5V AC/DC |
| max. 35V AC/DC | |
| Operating current: | min. 1mA |
| max. 100mA | |
| Switching capacity: | max. 250mW |
| Other information: | |
| IP protection class: | IP65 according to EN 60529 |
| Protection class: | II |
| Lifetime / B10 value: | depending on the actuator |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
Manufacturer: RAFI
Documents
