-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Emergency stop button
illuminableThe LUMOTAST 16 emergency stop elements are equipped with up to 3 contacts. This allows, for example, 2 redundant contacts to be designated for the safety applications, while one signalling contact triggers the position detection. An additional safety factor for your application.
Technical data:
| Operating function: | latching |
| Reset: | by turning |
| Bezel colour: | red |
| Mushroom colour: | red |
| Collar colour: | gelb |
| Collar shape: | round |
| Mounting Ø: | 16,2mm |
| Mounting depth: | 18.0mm |
| Mounting height: | 22.6mm |
| Connection: | Faston 2,8 x 0,5mm |
| Contacts: | gold or silver |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +80°C |
| IP protection class: | jet water protection IP65 or IP67 front side |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Dokumente
