GMJXHT
MID, low profileRJ45 Ethernet socket, right-angled.
Features:
- Allows low construction
- Fully shielded for EMI/RFI protection
- MID mounting
- CSA/NRTL certified
- RoHS compliant
| Enclosure material: | high temperature thermoplast, UL 94V-0, black |
| Shielding material: | brass nickel plated |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | (see data sheet) |
| Lifetime: | min. 500 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 125V DC |
| Contact resistance: | max. 20mOhm |
| Insulation resistance: | min. 500 MOhm |
| Dielectric strength: | 1'000V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
