GSP1X
THT, combi, gigabit magnetics and LEDsRJ45 Ethernet via USB socket, right-angled.
Features:
- RJ45 over USB connection to reduce the footprint
- Magnets to support 1000 Base-T applications
- LEDs for status indication
- Fully shielded for EMI suppression
- THT mounting
- RoHS compliant
| Enclosure material: | PBT thermoplastic, UL 94V-0, black |
| Shielding material: | >C2680, nickel plated |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | contact surface gold plated |
| Insertion force: | max. 30 N |
| Lifetime: | min. 750 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 125V DC |
| Contact resistance: | max. 20mOhm |
| Insulation resistance: | min. 500MOhm |
| Dielectric strength: | 500V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
