GTVX-SMT
SMT, low profile, 4 or 6 contactsRJ45 Ethernet socket, vertical.
Features:
- Suitable for PC add-on
- Available with 4 or 6 contacts
- SMT mounting
- CSA/NRTL certified
- RoHS compliant
| Enclosure material: | high-temperature thermoplastic, UL 94V-0, black |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | (see data sheet) | >
| Lifetime: | min. 500 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 125V DC |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 500MOhm |
| Dielectric strength: | 1000V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
