KCDX
Socket, PCBFeatures:
- For 5-pole plugsr
- Audio, video, computer and digital device applications
- Designed for EU DIN standard
- Visual and mechanical polarisation for plugging in the connectors
- Nickel enclosure for good conductivity, earthing and EMI/RFI protection
- Refolw solderable version available
- PCB mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | PBT thermoplastic, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Contact material: | Bronze, matt tinned |
| Shielding material: | >Phosphor bronze, nickel plated |
| Rated current: | max. 2A |
| Rated voltage: | 24V DC |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @500V DC |
| Contact resistance: | (see data sheet) | >
| Dielectric strength: | 500V AC per min. |
| Operating temperature: | -25 to +85°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
