KLDHCX-0202
High-current DC socket Ø 2.0 or 2.5mm, PCBUsed in laptop computers, portable modems, radar detectors and other portable device applications.
Features:
- Ø 2.0 or 2.5mm centre Pin
- PCB mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | PBT, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Contact material: | |
| Centre Pin: | brass nickel plated |
| #1 and #3: | Brass tinned |
| #2: | Phosphor bronze tinned |
| Rated current: | 5A |
| Rated voltage: | 24V (RMS) |
| Insulation resistance: | min. 50MOhm @100 or 200V DC per min. |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Dielectric strength: | min. 250V AC per min. |
| Lifetime: | 5'000 cycles |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
