KLDX-SMT2
DC socket Ø 2.0 or 2.5mm, SMTUsed in laptop computers, portable modems, radar detectors and other portable device applications.
Features:
- Ø 2.0 or 2.5mm centre Pin
- Built-in on/off switch
- SMT mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | LCP, black |
| Abdeckungsmaterial: | PA9T, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Contact material: | |
| Centre Pin: | copper alloy, nickel plated |
| #1: | Phosphor bronze, silver plated |
| #2 and #3: | Brass, silver plated |
| Rated current: | 3.5A |
| Rated voltage: | 24V DC |
| Contact resistance: | (see data sheet) |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @500V DC |
| Dielectric strength: | 500V AC (RMS) per min. |
| Lifetime: | 5'000 cycles |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
