KMDLAX
Connector, cableFeatures:
- For 3- to 8-pole sockets
- Audio, video, computer and digital device applications
- Snap & Lock prevents accidental disconnection
- Gold plating available on request
- Cable mounting
| Enclosure material: | ABS |
| Fire protection class: | ULHB |
| Insert material: | Nylon, black |
| Fire protection class: | UL94HB |
| Contact material: | Brass, silver plated |
| Rated current: | (see data sheet) |
| Insulation resistance: | min. 50 MOhm @250V DC |
| Dielectric strength: | 250V AC per min. |
| Lifetime: | 1'500 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
