KMDMIX
Mini socket (type C), SMTFeatures:
- 19-Poles (Type C)
- Supports colour depth via HDMI
- Smaller more compact shape than standard HDMI
- Low impedance mismatch
- SMT mounting
| Enclosure material: | High temperature thermoplastic, black |
| Fire protection class: | UL94V-0 |
| Shielding material: | Nickel plated |
| Contact material: | Phosphor bronze, 762µ Gold |
| gold flash in the soldering area | |
| Rated current: | 0.5A |
| Rated voltage: | 40V DC (RMS) |
| Contact resistance: | max. 10mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm |
| Dielectric strength: | 500V AC (RMS) per min. |
| Lifetime: | min. 10'000 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +85°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
