KMDVLX
Socket, PCBFeatures:
- For 3- to 8-pole plugs
- Audio, video, computer and digital device applications
- Fits standard and snap-&-lock plugs
- Visual and mechanical polarisation for plugging in the connectors
- Shielded options for good conductivity, grounding and EMI/RFI protection
- Closed underside for better solderability
- PCB mounting
- CSA/NRTL certified
| Enclosure material: | PBT thermoplastic, black |
| Contact material: | Brass, silver plated |
| Shielding material: | >Brass, matt tinned |
| Rated current: | max. 2A |
| Rated voltage: | 12V DC |
| Insulation resistance: | min. 50MOhm @500V DC |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Dielectric strength: | 500V AC per min. |
| Lifetime: | min. 5'000 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +85°C |
Manufacturer: Kycon
Please refer to the data sheet for further details.
Documents
