KUSB67X-MM
USB 3.2, gen. 2, C-type, 10Gbit/s, IP67Features:
- UBS 3.2, Gen. 2, C-type
- 10Gbit/s
- Angled version
- Hybrid SMT or THT mounting
- Middle bracket for reduced height
- IP67 rated
- Tape & Reel
- RoHS compliant
| Enclosure material: | high temperature thermoplast, UL94V-0, black |
| Shielding material: | stainless steel, nickel plated |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | contact surface gold plated, solder tags tin plated and nickel plated bottom plate |
| Insertion force: | 5 to 20 N |
| Extraction force: | 8 to 20 N |
| Lifetime: | min. 10'000 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +80°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | (see data sheet) |
| Rated voltage: | 30V |
| Contact resistance: | max. 40mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm bei 100V DC |
| Dielectric strength: | 100V AC (RMS) per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
