KUSBVLPX
USB, A-typeFeatures:
- UBS, A-type
- Vertical version
- Low profile 10mm
- THT mounting
- RoHS compliant
| Insulator material: | thermoplast, UL 94V-0 Rated, black or white |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | (see data sheet) |
| Insertion force: | max. 3.57kg |
| Extraction force: | min. 1.02kg |
| Lifetime: | min. 1'500 cycles |
| Operating temperature: | -55 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | max. 3A |
| Rated voltage: | 30V AC |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 1000MOhm |
| Dielectric strength: | 250V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Dokumente
