KUSBVXHT
USB, B-typeFeatures:
- UBS, B-type
- Vertical version
- High retention force
- Supportet "Hot-Plugging"
- THT mounting
- RoHS compliant
| Insulator material: | high temperature thermoplast, orange |
| Enclosure material: | stainless steel, nickel plated |
| Contact material: | phosphor bronze |
| Coatings: | (see data sheet) | >
| Insertion force: | max. 35 N |
| Extraction force: | min. 15 N |
| Lifetime: | min. 1'500 cycles |
| Operating temperature: | -55 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 1.5A |
| Rated voltage: | 30V DC |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 1'000MOhm |
| Dielectric strength: | 500V AC per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
