KUSBX-BS1N
USB 3.0, B-typeSuperSpeed USB B-type. According to USB-IF 3.0 specifications, backwards compatible mit USB 2.0 products. Data transmission up to 10 times quicker than USB 2.0 plugs.
Features:
- USB B-type
- According to USB-IF 3.0 specifications
- THT connections
- Loosely packed
- Angled version
- PBT + 30% GF Thermoplastic, UL94V-0, blue
- Phosphor bronze contacts, contact area gold over nickel
- CSA/NRTL No. LR78160
- UL File No. 134345
- CE & RoHS compliant
| Rated current: | 1.8A |
| Contact material: | 30µ gold plated |
| Contact resistance: | max. 50mOhm |
| Insulation resistance: | 100MOhm |
| Dielectric strength: | min. 100V AC |
| Insertion force: | max. 2.5kg |
| Extraction force: | min. 1.0 to 2.5kg |
| Lifetime: | min. 5'000 cycles |
Manufacturer: Kycon
Dokumente
