KUSBX-SMT3
USB 3.1, gen. 2, C-typeFeatures:
- UBS 3.1, Gen. 2, C-type
- Right-angled version
- 10Gbit/s
- SMT mounting
- Long shield pins
- Tape & Reel
- RoHS compliant
| Insulator material: | high temperature thermoplast, UL 94V-0 Rated, black |
| Enclosure material: | stainless steel, nickel plated |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | gold flash |
| Insertion force: | max. 2kg |
| Extraction force: | min. 8kg |
| Lifetime: | min. 10'000 cycles |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated current: | 5A |
| Rated voltage: | 30V |
| Contact resistance: | max. 30mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @250V DC |
| Dielectric strength: | 100V AC (RMS) per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
