KUSBX-SMTTH
USB 3.2, gen. 2, C-typeFeatures:
- UBS 3.2, Gen. 2, C-type
- Right-angled version with flange
- Fully shielded for EMI suppression
- Vertical offset to match the centre line with other connector types
- SMT or THT mounting
- Tape & Reel
- RoHS compliant
| Insulator material: | high temperature thermoplast, UL 94V-0 Rated, black |
| Enclosure material: | stainless steel, nickel plated |
| Contact material: | copper alloy |
| Coatings: | (see data sheet) |
| Insertion force: | 5 to 20 N |
| Extraction force: | 8 to 20 N |
| Lifetime: | min. 10'000 cycles |
| Operating temperature: | -30 to +85°C |
| Electrical parameters: | |
| Rated voltage: | 30V AC/DC |
| Contact resistance: | max. 40mOhm |
| Insulation resistance: | min. 100MOhm @100V DC |
| Dielectric strength: | 100V AC (RMS) per min. |
Please refer to the data sheet for further details.
Manufacturer: Kycon
Documents
