-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
MICON 5
THT / SMT, 5.1 x 6.4mmFeatures:
- Environmentally resistant according IEC 60068-2, -14, -30, -33 and -78
- Soldering heat resistance / solderability according DIN EN 60068-2-58
- UL 94 V1 listed
- RoHS & REACH compliant
| Case length: | 6.4mm |
| Case width: | 5.1mm |
| Mechanical construction: | |
| Fixation: | Soldering |
| Contact system: | jump contact |
| Contact function: | 1 closer |
| Contact material: | gold |
| Lighting: | no |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 0.02V DC |
| max. 35V | |
| Switching current: | min. 0.01mA |
| max. 100mA | |
| Switching capacity: | max. 1W |
| Dielectric strength: | max. 100mOhm @250V |
| Other information: | |
| Operating temperature: | -40 to +90°C |
Packaging:
SMD versions in rolls of 2'100 pieces.
Part quantities cut in blister belt, without pre- and post-run.
THT in bars of 102 pieces, partial quantities loose.
Manufacturer: RAFI
Documents
