Mini-Con-X
15.5mm, 6 or 8 poles, up to IP68Compact round plug, available as coupling, appliance or cable plug up to IP67.
Features:
- Combines signal and power in one connector/li>
- Fits the dimensions of the previous Mini-Con-X connectors
- IP protection class up to IP67
- RoHS compliant
| Closure: | bayonet |
| Lifetime: | min. 300 cycles |
| Material: | thermoplastic (enclosure) |
| copper alloy gold plated (contacts) | |
| Colour: | black |
| Operating temperature: | -40 to +85°C |
| Electrical data: | |
| Voltage: | 125V (RMS) (6 contacts) |
| 250V (RMS) (8 contacts) | |
| Rated current: | max. 10A for 16 contacts |
| Insulation resistance: | min. 1'000MOhm |
| Contact resistance: | typ. 10mOhm |
Manufacturer: Switchcraft-Conxall
Documents
