-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RACON 8
THT / SMT, 8.4 x 8.4mmFeatures:
- Environmentally resistant according IEC 60068-2, -14, -30, -33 and -78
- Soldering heat resistance / solderability according DIN EN 60068-2-20, -58
- UL 94 HB listed
- RoHS & REACH compliant
| Case length: | 8.4mm |
| Case width: | 8.4mm |
| Mechanical construction: | |
| Fixation: | Soldering |
| Contact system: | jump contact |
| Contact function: | 1 closer |
| Contact material: | gold |
| Lighting: | no |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 0.02V DC |
| max. 35V | |
| Switching current | min. 0.01mA |
| max. 100mA | |
| Switching capacity: | max. 1W |
| Dielectric strength: | 100mOhm |
| Other information: | |
| Operating temperature: | -40 to +90°C |
Packaging:
SMD versions in rolls of 1'000 Stück.
Part quantities cut in blister belt, without pre- and post-run.
THT in bars of 60 Stück, partial quantities loose.
Manufacturer: RAFI
Documents
