-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAFIX 16
Switching element standard, gold contacts, plug-in connectionFeatures:
- Environmentally resistant according IEC 60068-2, -14, -30, -33 and -78
- Shock resistance according to IEC 60068-2-27
- Vibration resistance according to IEC 60068-2-6
- IP65 (DIN EN 60529) frontside
- Fire protection class according to UL 94
- RoHS & REACH compliant
| Fixation: | latching onto actuator |
| Contact system: | self-cleaning bridge contact |
| Contact material: | gold |
| Connection labelling: | according to DIN 50013 |
| Mechanical parameters: | |
| Impact strength: | max. 100 N |
| Actuating travel: | 3mm |
| Robustness: | according to IEC 60947-5-5 |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 0.02V DC |
| max. 35V AC/DC | |
| Switching current: | min. 0.001A |
| max. 0.25A | |
| Dielectric strength: | max. 50mOhm |
| Other information: | |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Operating temperature with LED: | max. +55°C |
| Storage temperature: | -40 to +85°C |
Manufacturer: RAFI
Documents
