-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAFIX 16 F
Key switch, round, MICROMECFeatures:
- Environmentally resistant according IEC 60068-2, -14, -30, -33 and -78
- IP65 (DIN EN 60529) frontside
- RoHS & REACH compliant
| Aperture shape: | flat |
| Aperture colour: | opaque black |
| Dimensions: | |
| Overall height: | 24.1mm |
| Mounting depth: | 50mm |
| Mechanical construction: | |
| Fixation: | thread ring |
| Contact function: | depending on the switching element |
| Contact material: | depending on the switching element |
| Lighting: | no |
| Lock: | Micromec |
| Guard locking: | 5 |
| Closing: | 001 |
| Number of closings: | 500 |
| Master key: | on request |
| Mechanical parameters: | |
| Actuating moment: | max. 1.3 Nm |
| Electrical parameters: | |
| Protection class: | II |
| Other information: | |
| ESD strength: | 15kV (Lock) |
| High-voltage strength: | 4kV (Key) |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +85°C |
Manufacturer: RAFI
Documents
