-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
RAMO 30 T (M12)
Pushbutton with ring illumination, frontring stainless steelRAMO 30 T offers tactile feedback with a clear button click through the use of the RAFI MICON 5 short-travel pushbutton. The IP 66/IP69K protection class makes it particularly suitable for plant engineering.
Features:
- Button stroke with tactile feedback
- Based on the proven RAFI short-travel keyswitch MICON 5 with gold contacts
- One-piece housing, sealed from all sides
- Simple plug & play connection
- Redandante version with 2 closers
| Contact system: | jump contact |
| Contact equipment: | 1 closer |
| Contact material: | gold |
| Lighting: | SMT LED |
| Mechanical parameters: | |
| Actuating force "F1": | 5 N (±20%) |
| Electrical parameters: | |
| Switching voltage: | min. 0.02V DC |
| max. 35V DC | |
| Switching current | min. 0.01mA |
| max. 100mA | |
| Switching capacity: | max. 1W (ohmic load) |
| LED power supply: | 24VDC, 10mA (±20%) |
| Other information: | |
| Environmental resistance: | IEC 60068-2, -14, -30, -33, -78 |
| Lifetime: | 500'000 cycles bei 12 N |
| Operating temperature: | -40 to +70°C |
Manufacturer: RAFI
Further technical details can be found in the product brochure.
Documents
