-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
SMA2
Ø22mm opener or closerFeatures:
- Lifetime up to 50 Mio. cycles
- Can also be triggered with gloves or tools
- Potential free contacts
- RFI, EMI and ESD protected
- Vandalproof
- Waterproof IP69K
- Washable up to 100 bar
- 5 years warranty
- CE & RoHS compliant
| Function: | Opener or closer |
| Switching voltage: | 0 to 24V AC/DC |
| Switching current: | 0.2A (Standard) or 0.5A (Option) |
| Switching capacity: | 1W |
| Switching resistor: | min. 5MOhm (OFF) |
| max. 20Ohm (ON) | |
| Capacity: | 30pF |
| Impulse time: | 125 to 300mS |
| Contact configuration: | reverse polarity protection |
| Mechanical data: | |
| Mounting diameter: | 22mm |
| Mounting depth: | 19.5mm |
| Thread: | PG-16 |
| Actuating area: | 28mm, deepened |
| Enclosure material: | aluminium or stainless steel |
| Connections: | 2 cable (22AWG) |
| Actuating force: | 3 to 5 N |
| Actuating travel: | 0.002mm |
| Shockproof according to: | IK 06 |
| Torque: | 2.5 Nm |
| Other data: | |
| Operating temperature: | -40 to +125°C |
| Storage temperature: | -40 to +125°C |
| Colours stainless steel enclosure: | nature |
| Colours aluminium enclosure: | nature, red, green, blue, black, gold |
| and silver (anodised) |
Manufacturer: Everswitch
Dokumente
