-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Smartline
with emergency stopProperties:
| Housing material: | aluminium |
| Housing colours: | colourless, black or yellow |
| Actuator type: | emergency stop compact or |
| emergency stop plus 1 | |
| Actuator design: | mushroom head red, plastic |
| Actuator diameter: | 22mm |
| Actuator illumination: | no |
| Actuator reset: | by rotating |
| Switch element: | 2 NC |
| Connection: | M12, male |
| Coding: | A-coded |
| IP class front side: | IP65 |
| IP class general: | IP54 |
| Properties emergency stop compact: | |
| emergency stop compact | |
| Dimensions: | 112 x 40 x 53mm |
| Switch element: | 2 NC |
| Number of poles: | 4 |
| Circuit variant: | 0 |
| Properties emergency stop standard: | |
| Dimensions: | 112 x 40 x 60mm |
| Switch element: | 2 NC + 1 SC |
| Number of poles: | 8 |
| Circuit variant: | 1 |
Manufacturer: Sibalco
If you require 3D data in STP format, please request it using our contact form.
Documents
