-
Actuators / Switches
- Control units
- Command devices
- Vandalproof buttons
- Piezo switches
- Power switches
- Recessed & short-travel buttons
- Key-operated switches
- Foot switches
- Safety limit switches
- Limit switches
- Microswitches
- Push button & switch
- Toggle switches
- Rocker switches
- Rotary switches
- Rotary coding switches & encoders
- DIP-switches
- Slide switches
Smartline
6 actuatorsSIBALCO Command Smartline Standard is a ready-to-connect, fully equipped enclosure including actuator and switching and tactile elements. It can be used wherever individual command devices are required at decentralised locations. The dimensions and the mounting concept are based on the edge dimensions of a 40 m profile.
Features:
| IP class front side: | IP65 acc. DIN EN 60529 |
| IP class back side: | IP54 acc. DIN EN 60529 |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| Storage temperature: | -40 to +80°C |
| Net weight: | approx 500g |
| RoHS & REACH complain | |
| Dimensions: | |
| Length: | 327mm |
| Width: | 40mm |
| Height: | 53mm emergency stop compact |
| 60mm emergency stop plus 1 | |
| Actuator & connectors: | |
| Actuator Pos. 1 (fixed): | emergency stop compact or plus 1 |
| Actuator Pos. 2 - 6: | individual assembly, see |
| technical datasheets | |
| "Components Selection Matrix CAS" | |
| Connectors: | M12 with 4, 8 or 12 poles |
| Electrical parameters: | acc. IEC 60947 |
| Operating voltage of LED: | max. 24V AC/DC |
| Rated operating voltage: | 5 to 35V AC/DC |
| Switching voltage: | min. 10V AC/DC |
| max. 35V AC/DC | |
| Operating current: | min. 1mA |
| Switching current: | min. 10mA |
| max. 4A | |
| Switching power: | min. 0.5W |
| Contact material switching element: | silver |
Further information can be found in the documents provided.
Documents
