TKH series
Silicone mouseInduMouse® Pro
The InduMouse® Pro has an ergonomic design, a pleasant tactile feel and an integrated scroll bar. With its ease of use and high resistance to cleaning agents and chemicals, this mouse is an all-rounder in everyday medical use.
Features:
- wide range of applications: The mouse can also be used on glass and other transparent surfaces without a base.
- symmetrical housing shape: The InduMouse can be operated comfortably and without fatigue by both left- and right-handed users thanks to its tapered design.
- IP68 protection rating: The mouse is protected against water and dust ingress, making cleaning quick, easy and thorough.
- USB protection cap
| Design: | desktop |
| Mouse buttons: | 5 |
| Actuating force: | 1.5N |
| USB-Type: | USB-A, 2.0 |
| Cable length: | 2000mm |
| Cable colour: | grey, white or black |
| Enclosure material: | silicone |
| Enclosure base material: | plastic |
| Mouse colour: | grey, white or black |
| Dimensions: | 115 x 61 x 39mm |
| Weight: | 140g |
| IP-class: | IP68 |
| Storage temperature: | -40 to +85°C |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| REACH, EMV and CE compliant |
Manufacturer: Gett
Documents
