TKS series
Aluminium foil keyboard, 105 keysFeatures:
- good shift feel due to short-stroke buttons
- dust and splash-proof to IP65
- height 4U (1U = 1.75 inch)
- key position detection through relief printing
- PS/2 and USB version available
| Design: | built-in keyboard |
| Number of keys: | 105 |
| Key stroke: | 0.3mm |
| Actuating force: | 2.6N |
| USB-Type: | USB-A, 2.0 |
| Cable length: | 2000mm |
| Cable colour: | grey |
| Front material: | aluminium with decor foil |
| Enclosure material: | sheet steel |
| Keyboard colour: | white and grey |
| Dimensions: | 483 x 178 x 25.5mm |
| Weight: | 1300 |
| IP-class: | IP65 (front) |
| Storage temperature: | -25 to +80°C |
| Operating temperature: | -25 to +70°C |
| RoHS, REACH, EMV and CE compliant |
Non-listed layouts or colour versions are available on request.
Manufacturer: Gett
Documents
