1205 Series
M12 one-sided, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M12, angled, A-coded, female |
| Cable end 2: | open end |
| Cable material: | PVC or PUR |
| Cable colour: | black |
| IP protection class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A |
| Rated voltage: | 250V AC/DC (4-poles) |
| 60V AC/DC (5-poles) | |
| 30V AC/DC (8-poles) | |
| Rated impulse voltage: | 2.5kV (4-poles) |
| 1.5kV (5-poles) | |
| 0.8kV (8-poles) | |
| Insertion force: | round 1 0N (4- to 5-poles) |
| round 23 N (8-poles) | |
| Extraction force: | round 15 N (4- to 5-poles) |
| round 30 N (8-poles) | |
| Lifetime: | up to 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
