1210-1206 Series
M12 double-sided, one-sided illuminated, screw closure, IP67Features:
| Connection type: | screw closure |
| Cable end 1: | M12, straight, A-coded, male |
| Cable end 2: | M12, angled, with LED, A-coded, female |
| Cable material: | PUR and PVC |
| Cable colour: | black |
| IP protection class: | IP67 |
| Technical data: | |
| Dielectric strength: | to 10mOhm |
| Rated current: | 4A |
| Rated voltage: | 10 to 30V DC |
| Lifetime: | min. 100 cycles |
| Operating temperature: | -25 to +80°C |
Two LED versions are available (see following schemes).
LED switching scheme 1
LED switching scheme 2
For additional technical data, please refer to the data sheet.
Other lengths, deviating numbers of poles as well as different cable end piece options are available on request.
Manufacturer: Lutronic
Documents
