FP series
LED Flex-Print RGB, FP-F01B-500, 12V, 7.2W/mTechnical data:
| Voltage: | 12V |
| Current: | 3 x 1A |
| Power: | 7.2W/m (3 x 2.4W/m) |
| Number of LEDs: | 150 pcs |
| Length: | 5m |
| Operating temperature: | -15° to 40°C |
| Storage temperature: | -25 to +60°C |
| Beam angle: | 120° |
Please note that our flexible light strips are supplied without a power supply as standard. This must be ordered separately and is shown in the accessories table below.
Documents
